Home / Czy WordPress jest darmowy? Ile kosztują wtyczki?

Czy WordPress jest darmowy? Ile kosztują wtyczki?

Kompendium wiedzy na temat CMS WordPress

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad uruchomieniem własnej strony internetowej, nazwa WordPress zapewne jest Ci znana. Ta platforma do zarządzania treścią debiutowała jako narzędzie do prowadzenia bloga. Dziś jest potężnym systemem o ogromnym znaczeniu dla każdego, kto chce w wygodny i intuicyjny sposób prowadzić autorską witrynę. W poniższym artykule przeanalizujemy, czemu zawdzięcza swoją sławę, a także sprawdzimy, czy WordPress jest darmowy. Zapraszamy do lektury.

Co to jest WordPress i do czego służy?

WordPress od lat jest liderem wśród CMS-ów, czyli systemów zarządzania treścią. Oznacza to, że za jego pomocą możemy modyfikować naszą stronę www – edytować teksty, dodawać lub usuwać grafiki, filmy, animacje i wiele innych multimediów, a to wszystko bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. Dzięki swoim funkcjonalnościom pozwala na bieżąco komunikować się z odbiorcami, np. aktualizując ofertę czy publikując szybki wpis.

WordPress – popularność

Nie ulega wątpliwości, że WordPress cieszy się dużą popularnością i stale zyskuje zwolenników na całym świecie. Z czego to wynika? Przedstawiamy 6 uzasadnień, które tłumaczą fenomen tego systemu.

1. WordPress jest wszechstronny

Mimo że pierwotnym zadaniem WordPressa była obsługa blogów, dziś jest potężnym narzędziem umożliwiającym zaprojektowanie niezliczonych typów stron. Sięgają po niego twórcy witryn firmowych, forów, portali informacyjnych, serwisów rezerwacyjnych i wielu innych.

WordPressa da się także połączyć ze sklepem internetowym – wystarczy, że zainstalujesz odpowiednią wtyczkę, np. WooCommerce, skonfigurujesz ustawienia, uzupełnisz niezbędne dane i już możesz czerpać zyski ze sprzedaży swoich produktów lub usług (mocno upraszczając, rzecz jasna, ponieważ nie można zapominać, że każdy sklep internetowy powinien być również wzorowo pozycjonowany w wyszukiwarkach).

2. Łatwo go opanować

WordPress to narzędzie, z którym poradzi sobie każdy. Nie musisz posiadać żadnych umiejętności programistycznych, by go opanować. Dzięki wygodnemu i przejrzystemu kokpitowi, czyli panelowi administracyjnemu, z łatwością skonfigurujesz podstrony, opublikujesz treści lub dodasz użytkowników. Możesz zatem z powodzeniem samodzielnie prowadzić witrynę. WordPress sprawdzi się zarówno w przypadku małych, jak i rozbudowanych stron, nie tracąc przy tym na prostocie i elastyczności.

3. Posiada bogatą bazę wtyczek i motywów

WordPressa bez problemu dostosujesz do swoich potrzeb za sprawą wielu wtyczek i motywów. Wtyczki wpływają między innymi na funkcjonalność i automatyzację strony internetowej. Motywy (inaczej szablony), to z kolei propozycja różnorodnych wariantów układu i wyglądu witryny. Zarówno wtyczki, jak i motywy sprawiają, że strona rozwija się wraz z Twoim biznesem.

Wtyczki oraz motywy są dostępne w wersji darmowej i płatnej. Do podstawowych zadań wystarczy zastosować te gratisowe, natomiast rozszerzenia premium oferują dużo więcej możliwości i nierzadko pozwalają oszczędzić mnóstwo czasu.

Popularne wtyczki do WordPress
Popularne wtyczki do WordPress

4. Obsługuje wiele języków

Strona dostępna w kilku wersjach językowych to niezaprzeczalny atut. Pozwala na pozyskanie odbiorców z całego świata. Dzięki niej otworzysz się na nowe rynki i wyprzedzisz konkurencję. Brzmi obiecująco, ale nie wiesz, jak zacząć? Bez obaw – WordPress pomoże Ci dotrzeć do międzynarodowej publiczności. Ten globalny CMS obsługuje wiele języków, które w nieskomplikowany sposób dodasz do swojej strony. Każdy odbiorca będzie mógł zatem czytać Twoje treści w języku, który preferuje.

5. Posiada zaangażowaną i pomocną społeczność

Jak wspomnieliśmy, WordPress jest niezwykle intuicyjnym narzędziem, do obsługi którego nie potrzeba specjalnych kompetencji. Jeśli jednak napotkasz problemy, w każdej chwili możesz zasięgnąć porady. Twórcy platformy zapewnili wyczerpujące wskazówki i opisy dotyczące jej licznych funkcjonalności (dokumentację). Co więcej, WordPress zrzesza szerokie grono zaangażowanych osób, gotowych pomóc Ci z trudnościami. Skorzystaj ze wsparcia bardziej doświadczonych użytkowników. Możliwe, że ktoś już wcześniej zadał pytanie, które Cię nurtuje. Poszukaj odpowiedzi na forum.

6. Wspomaga SEO

SEO przyczynia się do sukcesu Twojej strony www, wyróżniając ją spośród innych wyników wyszukiwania. WordPress posiada cechy, które wpływają na skuteczność optymalizacji. Z jakich udogodnień możemy skorzystać? Niezwykle ważna jest właściwa organizacja budowy treści, w tym tytułów czy nagłówków.

Co więcej WordPress, ułatwia optymalizację multimediów i spełnia standardy UX. Aby osiągać jeszcze lepsze wyniki SEO, warto pobrać specjalną wtyczkę, np. Yoast SEO lub All in One SEO, która poprowadzi nas przez edycję tagów meta, przeanalizuje słowa kluczowe czy zasugeruje przeredagowanie tekstu.

Wybrane funkcje Yoast SEO
Wybrane funkcje Yoast SEO

Czy WordPress jest darmowy?

Odpowiadając na pytanie, czy WordPress jest darmowy, zacznijmy od wyjaśnienia sposobu jego działania. Platforma ta opiera się na oprogramowaniu typu open-source, którego kod źródłowy jest otwarty i ogólnodostępny. Takie rozwiązanie niesie następujące korzyści:

  • umożliwia modyfikację WordPressa w taki sposób, by odpowiadał naszym potrzebom;
  • pozwala zgromadzonej wokół niego społeczności naprawiać błędy i proponować ulepszenia.

Oprogramowanie typu open-source zazwyczaj nie wymaga uiszczania opłat licencyjnych. Tak też dzieje się w przypadku WordPressa. Możemy go bezpłatnie pobrać i zainstalować, a następnie bez przeszkód użytkować. To kolejna i niezwykle istotna zaleta, dzięki której jest tak chętnie wybierany.

Czy WordPress jest bezpieczny?

W kontekście ogólnodostępności i powszechności WordPressa, często kwestionuje się jego zabezpieczenia. Wydaje się, że możliwość ingerowania w kod źródłowy przez rzesze użytkowników nastręczy problemów z różnego rodzaju atakami. Na szczęście platforma szczyci się wysoką dbałością o bezpieczeństwo, eliminując wszystkie wykryte luki.

Nie zmienia to faktu, że w dużej mierze to administratorzy witryny wpływają na jej bezpieczeństwo. Stosując się do zaleceń WordPressa i aktualizując oprogramowanie, a także zainstalowane wtyczki, unikniemy błędów, które mogłyby nas sporo kosztować.

Podsumowanie

WordPress należy do najpopularniejszych CMS-ów. Jest wyposażony w panel pozwalający na wygodne administrowanie stroną internetową i zarządzanie treściami. Intuicyjność i przystępność platformy sprawia, że nie potrzeba kierunkowego wykształcenia, by sprawnie się po niej poruszać. Szeroki wybór wtyczek i motywów sprawi, że z łatwością stworzysz przyciągającą wzrok, profesjonalną stronę internetową.

Niektórzy jednak wahają się przed skorzystaniem z takiego rozwiązania, zadając sobie pytanie, czy WordPress jest darmowy. Mamy dobrą wiadomość. Słynna platforma nie wymaga opłat. Z kolei obawiającym się o bezpieczeństwo swoich witryn radzimy regularne aktualizacje i wdrażanie proponowanych przez system zaleceń.

Udostępnij
O autorze