Home / Własna strona internetowa: Od czego zacząć?

Własna strona internetowa: Od czego zacząć?

Własna strona internetowa - Poradnik

Własna strona internetowa – czy trudno ją uruchomić? Czego potrzebujemy, aby strona www pojawiła się w internecie? Tak naprawdę wszystko sprowadza się do trzech elementów, którymi są: domena, odpowiedni hosting oraz pliki strony internetowej.

Domena internetowa

Domena internetowa to nic innego, jak adres, pod którym nasza witryna będzie dostępna w internecie.

Domeną witryny, którą właśnie przeglądasz jest agencjaflo.pl 😉 .

Pole adresu przeglądarki internetowej z wpisanym adresem https://agencjaflo.pl
Pole adresu przeglądarki internetowej z wpisanym adresem https://agencjaflo.pl

Jest to niezwykle ważny element strony internetowej, który będzie z nami od początku istnienia witryny. Warto więc dobrze się zastanowić podczas wyboru domeny.

Domeny posiadają swoje rozszerzenia, na przykład: .pl, .com, .net, .eu:

  • Jeśli nie planujemy ekspansji na zagraniczny rynek i witryna będzie skierowana tylko do odbiorców z Polski, wybierzmy rozszerzenie .pl,
  • Rozszerzenie .com będzie dobrym wyborem, jeśli własna strona internetowa będzie miała zasięg globalny,
  • Przyjęło się, że końcówka .net jest odpowiednia dla firm, które oferują szeroko pojęte usługi związane z internetem. Są to np. rejestratorzy domen, usługodawcy hostingu, itp.
  • Wcześniej wspomniane rozszerzenie .eu (skrót od European Union) przyjęło się jedynie w Polsce. Jeśli masz możliwość zarejestrowania domeny o innym rozszerzeniu – zrób to, a .eu potraktuj jako ostateczność.

Pamiętaj: nie ma sztywnych zasad, jeśli chodzi o wybór rozszerzenia. Do tej pory nikt nie udowodnił, że rozszerzenie ma wpływ na pozycjonowanie, a tym bardziej na sukces Twojej strony internetowej.

Musisz wziąć pod uwagę, że nazwę domeny będziesz często podawał swoim przyszłym klientom przez telefon lub w bezpośredniej rozmowie. Zrezygnuj więc z udziwnień (wybierz domynasprzedaz.pl zamiast houses4sale.pl). Postaw na prostotę. Z doświadczenia wiem, że im krótsza domena, tym lepiej.

Hosting

Hosting to inaczej miejsce na dysku serwera. Właśnie w tym miejscu zostanie umieszczona Twoja własna strona internetowa.

W skrócie: mówimy, że domena wskazuje na hosting.

Jeśli użytkownik internetu wpisze w pasek adresu przeglądarki nazwę domeny, światowy system zarządzania domenami (DNS z ang. Domain Name System) skieruje go na odpowiedni hosting i wyświetli Twoją stronę.

Mapa sieci Dyn wspomagającej działanie DNS.
Mapa sieci Dyn przyspieszającej działanie DNS. Źródło: https://dyn.com/

Pliki strony internetowej (kod)

I tutaj z pomocą przybywamy my 🙂 .

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu, stworzymy dla Ciebie nowoczesną stronę www lub sklep internetowy. Dzięki skutecznemu pozycjonowaniu sprawimy, że znajdziesz się na pierwszej stronie wyszukiwania w Google.

Zarejestrujemy dla Ciebie wybraną domenę oraz ją odpowiednio zabezpieczymy.

Strony www i sklepy internetowe naszych klientów oraz nasza strona www znajdują się na tym samym hostingu. Gwarantujemy więc niezawodność i bezpieczeństwo.

Zapraszamy do kontaktu, aby uzyskać więcej informacji.

Udostępnij
O autorze