Home / Blog / Modernizacja strony internetowej: 9 sygnałów o jej konieczności

Modernizacja strony internetowej: 9 sygnałów o jej konieczności

Strony WWW
Współpraca nad nową wersją strony internetowej

W artykule skupiliśmy się na trzech kluczowych obszarach: atrakcyjności, użytkowaniu i SEO. W każdym kluczowym obszarze wyodrębniliśmy 3 najistotniejsze elementy, co daje nam łącznie 9 najważniejszych wskaźników informujących o potrzebie modernizacji Twojej strony internetowej. Poznaj te sygnały, aby skutecznie ocenić potrzebę aktualizacji. Po dokładnym przeanalizowaniu swojego serwisu internetowego pod kątem naszych 9 sygnałów, będziesz w stanie wywnioskować czy niezbędne jest kompleksowe dostosowanie Twojej strony.

Spis treści:

  1. Dlaczego regularna modernizacja strony www jest niezbędna?
  2. Wskaźniki doświadczenia użytkownika (UX): niezbędny redesign strony internetowej.
  3. Wskaźnik użyteczności strony www (UI): istotny element marketingowy.
  4. Statystyki wyszukiwania i SEO wskazujące na potrzebę przebudowy serwisu.
  5. Regularna poprawa i modernizacja strony www to klucz do sukcesu nowoczesnej witryny.
  6. FAQ

Dlaczego regularna modernizacja strony www jest niezbędna?

Nie ulega wątpliwości, że serwisy internetowe muszą dotrzymywać kroku oczekiwaniom użytkowników i wymogom wyszukiwarek. Regularne dostosowywanie stron www jest niezbędne z kilku powodów. Po pierwsze, poprawa wyglądu oraz stworzenie intuicyjnego interfejsu użytkownika są kluczowe dla zadowolenia odwiedzających. Ponadto, design zgodny z najnowszymi trendami sprawia, że strona staje się atrakcyjna i konkurencyjna na rynku. W przypadku sklepów internetowych, regularne uaktualnianie wyglądu jest szczególnie istotne, aby najnowsze produkty i promocje były widoczne dla klientów. Dlatego niezależnie od branży, regularna modernizacja jest podstawą dla zachowania atrakcyjności i skuteczności witryny.

Oto trzy główne grupy sygnałów wskazujących na potrzebę modernizacji serwisu internetowego:

Wskaźniki doświadczenia użytkownika (UX): niezbędny redesign

User Experience to nie tylko suma wszystkich interakcji, jakich doświadcza odwiedzający podczas korzystania z serwisu. To przede wszystkim całość wrażeń, jakie te interakcje dostarczają. Konkurencja w Internecie stale się zaostrza, poprawa doświadczeń użytkowników jest zasadniczym elementem marketingu. Graficzny interfejs, łatwość nawigacji i intuicyjność działania to czynniki, które mają bezpośredni wpływ na zdolność strony do przyciągania potencjalnych klientów oraz utrzymywania ich uwagi.

Oto trzy istotne elementy, wpływające na odbiór i wygląd strony, które bezwzględnie wskazują na potrzebę zmian w serwisie:

Archaiczne treści

Nieaktualne treści w znaczący sposób pogarszają doświadczenie użytkownika. Dlatego konieczna jest ich modernizacja w ramach procesu przebudowy strony. Aktualizacja treści pozwala nie tylko na świeże spojrzenie na oferowane produkty lub usługi, ale także na dostosowanie komunikatu do zmieniających się potrzeb i oczekiwań klientów. Wdrożenie systemu zarządzania treścią może być pomocne w procesie modernizacji serwisu, umożliwiając kontrolę nad treścią. W ten sposób strona staje się bardziej atrakcyjna i efektywna w przekazywaniu wartości swojej marki.

Brak zachęty do interakcji

Brak zachęty do interakcji to zaniedbanie skutkujące pogorszeniem odbioru serwisu internetowego. Projekt graficzny powinien uwzględniać strategię zachęcającą do aktywnego uczestnictwa odwiedzających. Elementy interaktywne powinny być widoczne i łatwe do odnalezienia, aby umożliwić korzystanie z funkcji społecznościowych, udostępnianie treści czy kontakt z marką. W ten sposób strona staje się bardziej interaktywna i angażująca dla gości.

Oto przykład z naszej witryny. Zauważalna duża ilość elementów zachęcających do interakcji:

Zrzut ekranu strony głównej serwisu agencjaflo.pl z wieloma elementami do interakcji

Brak treści multimedialnej

Brak treści multimedialnej może znacząco ograniczyć atrakcyjność strony internetowej i jej skuteczność w przekazywaniu wiadomości. W związku z tym, istotnym elementem procesu modernizacji jest konieczność dodania treści multimedialnych, w czym pomocny okaże się ponownie system zarządzania treścią (CMS). Ułatwi on dodawanie elementów w formie wideo, zdjęć czy animacji. Pozwali również na generowanie bardziej przyciągających treści reklamowych i firmowych. Dzięki temu, strona staje się bardziej atrakcyjna i skuteczniejsza w przyciąganiu klientów.

Wskaźnik użyteczności strony www (UI): istotny element marketingowy

Wskaźnik UI to kolejny element w ocenie przydatności witryny internetowej. W procesie modernizacji, należy kłaść szczególny nacisk na zaktualizowanie oprogramowania do bardziej intuicyjnego. Tworzenie przyjaznego w użytkowaniu interfejsu pozwala łatwiej poruszać się po stronie, szybko odnajdywać potrzebne informacje i efektywnie korzystać z dostępnych funkcji. Dzięki temu, strona staje się bardziej dostępna i atrakcyjna dla szerokiego spektrum odbiorców.

Kolejne trzy sygnały wskazujące na konieczność działań naprawczych:

Modernizacja strony internetowej: obniżona szybkość działania serwisu, zaniedbania technologiczne

Obniżona szybkość działania serwisu często wynika z zaniedbań technologicznych. W procesie poprawiania wskaźnika UI istotne jest podniesienie wydajności każdej podstrony serwisu internetowego. Wdrożenie nowych technologii oraz optymalizacja elementów interfejsu mogą znacząco przyspieszyć działanie witryny, poprawiając wrażenia odbiorców i zwiększając ich zaangażowanie.

Brak kompatybilności z urządzeniami mobilnymi (smartfon, tablet)

Brak kompatybilności ze smartfonami czy tabletami, może negatywnie wpłynąć na doświadczenie odbiorców. W prosty sposób można to zweryfikować wchodząc na stronę za pośrednictwem tych urządzeń przenośnych. Aby rozwiązać ewentualne problemy, należy zapewnić responsywność strony www. Tworzenie dedykowanej wersji strony www lub wdrożenie responsywnego designu pozwala łatwo korzystać z witryny, zwiększając jej dostępność.

Brak zgodności z obowiązującymi standardami

Obserwacja stron konkurencyjnych, które przyciągają większe ilości klientów pozwala ocenić jak nasza witryna radzi sobie z obowiązującymi standardami w Internecie. W łatwy sposób można zweryfikować jak wypada w porównaniu do innych i czy niezbędna jest przebudowa strony www. Przeprowadzenie modernizacji strony, może okazać się niezbędnym krokiem do poprawy skuteczności naszego serwisu internetowego.

Statystyki wyszukiwania i SEO wskazujące na potrzebę przebudowy serwisu

Statystyki wyszukiwania i SEO mogą wyraźnie wskazywać na potrzebę optymalizacji. Zmiany w algorytmach wyszukiwarek mogą wymagać odpowiedniej strategii i treści, aby strona pozostawała nadal widoczna. Analiza statystyk może ujawnić słabe punkty w obecnej strategii SEO, które należy skorygować, aby poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania i zwiększyć jej widoczność online.

Trzy wskaźniki związane z optymalizacją wyszukiwania, które sygnalizują konieczność poprawy serwisu:

Niska pozycja w wynikach wyszukiwania

Będąc właścicielem strony internetowej bardzo łatwo możesz to sprawdzić. Po wpisaniu interesującej nas frazy kluczowej, aktualna pozycja obecnej strony wskazuje na statystyczną ilość gości serwisu. Jeżeli strona znajduję się poniżej 10 miejsca, nie ma co liczyć na ruch związany z daną frazą. Dlatego ważne jest, aby analizować i reagować na te dane, które są ewidentnym wskazaniem do zmodernizowania strony.

Niski wskaźnik konwersji, wysoki współczynnik odrzuceń (bounce rate)

Kiedy obserwujemy niski wskaźnik konwersji oraz wysoki współczynnik odrzuceń jest to dla nas ewidentny sygnał do potrzeby przebudowania naszej strony. Te informację można otrzymać dzięki darmowym narzędziom, takim jak Google Analytics. Ukazują one, które elementy strony wymagają ulepszeń w celu zwiększenia zaangażowania użytkowników oraz skuteczności działań marketingowych. Dzięki właściwemu zrozumieniu tych danych, możliwe jest podjęcie konkretnych działań w celu poprawy efektywności strony w tym kontekście.

Nieczytelna struktura i intencja poszczególnych obszarów serwisu

Jeżeli dostrzegasz pewnego rodzaju nieuporządkowanie w strukturze swojej strony to znak, że czas na zmiany. Należy wdrożyć proces aktualizacji i ulepszania, który powinien być ukierunkowany na klarowność i spójność strony. Dzięki regularnym analizom i dopasowaniom, możliwe jest stworzenie intuicyjnego środowiska, które zachęca użytkowników do dalszego eksplorowania serwisu.

Regularna poprawa i modernizacja strony www to klucz do sukcesu nowoczesnej witryny

Przedstawiliśmy Ci 9 elementów, które należy zbadać. Pojawienie się tych sygnałów mówi nam czy naszą witrynę internetową już czas modernizować. Regularna aktualizacja strony www to nieodzowny element sukcesu w internecie i nie tylko. Przebudowa i dostosowywanie jej do nowych potrzeb odbiorców oraz trendów projektowania jest niezbędna dla konkurencyjności. Profesjonalne projektowanie stron www uwzględnia estetykę, funkcjonalność i dostępność, poprawiając wizerunek firmy i przekazując jej wartości.

FAQ

Czemu doświadczenie odwiedzającego serwis internetowy ma tak istotne znaczenie?

Bo to właśnie odczucia i emocje wywołane na stronie powodują, że użytkownik do niej wraca lub nie.

Jak sprawdzić, czy strona www jest regularnie odwiedzana?

Można posłużyć się narzędziami proponowanymi przez wyszukiwarkę Google, np. Google Analytics.

Czemu warto regularnie uaktualniać witryny internetowe?

Naturalnie, konkurencja w Internecie jest ogromna i nie można pozwolić sobie na to, żeby nasz serwis internetowy był przestarzały i nieaktualny.

Udostępnij
O autorze